140

Thassios

Καιρός είναι για ένα 30αρι!

Καλημέρα! Ακόμη μια κακή μέρα χθες για την στήλη όπου μας οδήγησε να χάνουμε 55 μονάδες αυτή τη στιγμή. Η Αλήθεια είναι ότι δεν μετάνιωσα για κάτι από αυτά που έπαιξα αφού ,αν εξαιρέσεις την έμπνευση του ΠΑΟ (ο ΟΦΗ είχε ευκαιρίες πάντως), ήμασταν κοντά τόσο στο μπετ καρτών της Μίλαν (πολύ χάλια η γηπεδούχος και δεν βοήθησε στο μπετ) όσο και της Μονακό όταν ουσιαστικά μας έλειπε μία κάρτα στο 1ο ημίχρονο και στα δύο παιχνίδια, κάτι που ήταν στο χέρι των ρέφερι να μας δικαιώσουν αφού έγιναν αρκετά φάουλ που θα μπορούσε να βγει αλλά αυτοί έμειναν σε παρατηρήσεις.

Σκεφτείτε το όριο καρτών στο ματς της Μίλαν που έδιναν οι μπουκ ήταν το όβερ 5,5 σε απόδοση 2,10 και εμείς, με 3 κάρτες που βγήκαν εν τέλη στο παιχνίδι , θέλαμε 1 κάρτα στο 1ο κυνηγώντας απόδοση 4 (δηλαδή κάποιοι περίμεναν άλλες 3 κάρτες για απόδοση 2,10 και εμείς 1 για απόδοση 4). Κάτι παρόμοιο και σε Μονακό και τα λέω αυτά για να καταλάβετε ότι άσχετα αν τελικά βγαίνουν ή όχι (βέβαια αυτό είναι το ζητούμενο) έχει μεγάλη διαφορά στο να βρίσκουμε την μεγαλύτερη αξία που μπορούμε να πάρουμε ακόμη και όταν αφορά τέτοιου είδους ειδικά στοιχήματα.

Τέλος στο Πορτογαλικό βγήκε με το στανιό η κόκκινη κάρτα κάπου στο 97’ (με 5 λεπτά καθυστερήσεις) και μάλιστα απευθείας. Χαίρομαι που το πήρατε αρκετοί ενώ παρόλο που επιβεβαιώθηκε θεωρώ ότι έπραξα σωστά που δεν έπαιξα την απλή κόκκινη στο 3,40 (μην ξεχνάμε ότι στον ημιτελικό παίξαμε σε απόδοση 4) αφού τέτοιου είδους παιχνίδια καλό είναι να τα αφήνεις για το live όπου με εικόνα μπορείς να ποντάρεις και σε μεγαλύτερη απόδοση.

Σήμερα στην μέρα ξεχωρίζουν δύο ντέρμπι όπου θα πέσουν τα βλέμματα των πολλών. Το ένα είναι το δικό μας ΠΑΟΚ – ΑΕΚ  και το άλλο είναι το Μαν Γιουν – Λίβερπουλ. Το 2ο ζευγάρι το είδαμε πριν λίγες μέρες για το πρωτάθλημα όπου πόνεσαν τα μάτια μας ενώ εμείς περιμέναμε και είχαμε ποντάρει την κόκκινη κάρτα. Δεν θα ασχοληθώ σήμερα μαζί τους αν και πιστεύω ότι θα είναι ένα διαφορετικό ματς αλλά γι αυτό υπάρχει και το live όπου θα δούμε πως θα παρουσιαστούν οι ομάδες ενώ και ο ρέφερι της αναμέτρησης (Craig Pawson)  δεν εμπνέει τόσο πολύ για παιχνίδι με κάρτες.

Στο δικό μας ντέρμπι θεωρώ ότι σήμερα θα έχουμε ένα διαφορετικό παιχνίδι απ’ ότι είδαμε με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό με πολλές κάρτες και γιατί όχι και πέναλτι. Ο Σλοβάκος ρέφερι που σφυρίζει την αναμέτρηση είναι από αυτούς που βγάζουν αρκετές κάρτες ενώ την τελευταία φορά που ήταν διαιτητής στην Ελλάδα έδειξε 8 κίτρινες κάρτες στο ματς ΠΑΟΚ – ΠΑΟ το 2019.

Όλες οι αποδόσεις που βρίσκω είναι πετσοκομμένες για να κάνουμε καλό παιχνίδι εκτός από το 31 που βρίσκω να πάρουν κόκκινη και οι δύο που έχει μια αξία για τέτοιο ματς. Καιρός είναι να ανάψει ένα ντέρμπι (το τελευταίο ντέρμπι που βγήκανε κόκκινες και για τις δύο ομάδες είναι εκείνο το ΠΑΟΚ – ΑΡΗΣ τον Σεπτέμβριο του 19’)  και αν κρίνω από το βαθμολογικό κίνητρο έχουμε καλές πιθανότητες για το ειδικό μας (η ΑΕΚ φέτος έχει 4 κόκκινες και ο ΠΑΟΚ μία).

Κλείνοντας τα ντέρμπι θα πάμε λίγο σε ένα βραδινό που έρχεται από τη Γαλλία και το παιχνίδι Σεντ Ετιέν – Λυών. Κανονικά θα ήταν ένα ματς που θα πόνταρα δυνατά την κόκκινη κάρτα όταν μάλιστα σφυρίζει και ο Benoit Bastien αλλά με προβληματίζει το γεγονός για το αν θα δούμε όντως ένα ντέρμπι. Τι εννοώ; Η Σεντ Ετιέν ζήτησε αναβολή του αγώνα καθώς αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα κορωνοϊού αλλα η ομοσπονοδία το αρνήθηκε.

Επομένως δεν ξέρουμε τι 11αδα θα παρατάξει ο προπονητής. Έτσι όταν ήδη έχω μια ομάδα που εδώ και 5 αγωνιστικές δεν κερδίζει και θα κατεβεί σήμερα με πολλές αλλαγές απέναντι σε μια Λυών που είναι κατά πολύ ανώτερη τότε μπορεί να καθαρίσει το ματς από το ημίχρονο η φιλοξενούμενη. Δηλαδή αν είναι κανένα 0-3 το ματς στο 60′ τι σόι ντέρμπι θα δούμε μετά ή μήπως με αυτές τις απουσίες η Σεντ Ετιέν θα ρισκάρει να χάσει και παίκτες με κόκκινη κάρτα όταν δεν έχει τύχη στο παιχνίδι.

Γι αυτό λοιπόν θα το αφήσω live το ματς να δούμε πως θα κυλήσει και θα πράξω ανάλογα.

Αυτά σε ότι αφορά τα ντέρμπι και πάμε να δούμε που θα εστιάσω σήμερα για να ποντάρουμε. Το πρώτο ματς είναι ανάμεσα σε Τζένοα – Κάλιαρι όπου ψάχνουν νίκη και οι δύο ομάδες καθώς βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Θα έχουμε σίγουρα ένα δυνατό ματς με τις ομάδες να είναι αυτές που δέχονται κίτρινες κάρτες και στα δύο ημίχρονα.

Ο Marco Di Bello (ρέφερι) στα τελευταία 6 παιχνίδια του έχει δείξει κάρτες και στα δύο ημίχρονα και για τις δύο ομάδες κάτι που θα τιμήσουμε και σήμερα σε μια σούπερ απόδοση για εμένα. Σε τέτοιο ματς και με τέτοιον ρέφερι το 4,50 που βρίσκω είναι value και δεν μπορώ να το αφήσω όσο και αν οι Ιταλοί μας κάνουν νερά τελευταία. Το επόμενο ματς έρχεται από την Ισπανία ανάμεσα στην Θέλτα και την Εϊμπάρ.

Αυτό το ζευγάρι λοιπόν έχει κάτι κοινό σε ότι αφορά τις κίτρινες κάρτες. Ποιο είναι αυτό ; Παίρνουν τις πιο πολλές  κίτρινες κάρτες στο δεύτερο ημίχρονο αφού έχουν τον τριπλάσιο μέσο όρο από ότι στο 1ο ημίχρονο αμφότερες. Προέρχονται από ήττες και οι δύο και θα θέλουν την νίκη σήμερα αφού δεν νιώθουν και πολύ άνετες εκεί που βρίσκονται στην βαθμολογία.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Pablo Gonzales Fuertes που δίνει εύκολα σχετικά κίτρινες κάρτες με μέσο όρο κοντά στο 5 ενώ είναι πάντα υποψήφιος για κόκκινη (4 φέτος σε 10 ματς). Με όλα τα παραπάνω περιμένω ένα δυνατό 2ο ημίχρονο και  θα ρισκάρω με το ειδικό να πάρουν και οι δύο ομάδες πάνω από 1 κάρτες. Στο 4 βρίσκω λοιπόν το όβερ 1.5 κάρτες για κάθε ομάδα στο 2ο ημίχρονο ενώ για τους πιο σκληρούς στο 3,75 βρίσκω την κόκκινη κάρτα.

Δεν έχει κάτι άλλο η μέρα σε ότι αφορά τις κάρτες ενώ στα ‘’πέναλτι’’ αυτό το 5,5 που δίνει στο να σκοράρει πέναλτι το Στρασβούργο (φέτος είναι η ομάδα με τα περισσότερα πέναλτι στη Γαλλία) λέω να το τιμήσω χαλαρά αφού διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Brisard Jerome που φέτος έχει δείξει 8 φορές την άσπρη βούλα σε 9 ματς. Περιμένω την ομάδα του Στρασβούργο να έχει το πάνω χέρι της αναμέτρησης απέναντι σε μια Ντιζόν που εντός έδρας δεν έχει ακόμη νίκη.

Προτού φύγω από αυτή την κατηγορία μπορεί κάποιος να ρίξει και ματιά στην Λέστερ να σκοράρει πέναλτι αφού εκεί θα είναι ο δικός μας Michael Oliver διαιτητής της αναμέτρησης.

Τέλος από κόμπο το μόνο που μου άρεσε είναι Χ2 + g/g της Σασουόλο αλλά το 2,80 είναι οριακό για εμένα ενώ κάποιος μπορεί να δει και το g/g ημιχρόνου καθώς θεωρώ ότι θα δούμε αρκετά γκολ .

Μια από το ίδια και στο ματς της Μπόχουμ τώρα νωρίς αφού είναι ομάδες που σκοράρουν συχνά στο 1ο ημίχρονο.

Από σημεία ένα ωραίο Χ νομίζω ότι είναι το βραδινό ματς στη Βραζιλία ανάμεσα σε Κρουζέιρο και Ναούτικο αφού οι φιλοξενούμενοι θέλουν έναν βαθμό για να σωθούν και είναι το κατάλληλο ματς αφού μετά έχουν δύσκολο αγώνα την τελευταία αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι είναι αδιάφοροι βαθμολογικά ενώ εντός έδρας δεν τα πάνε και τόσο καλά κάτι που με απωθεί προσωπικά να το ποντάρω μήπως και γύρει προς τα δεξιά το ματσάκι.

Να έχετε μια όμορφη Κυριακή και καλή επιτυχία στις επιλογές σας!