141

Thassios

Ματς με θέαμα και κάρτες!

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο παικταράδες μου! Η Γιουβέντους πίεσε και πήρε τον τελικό πιο εύκολα απ’ ότι περίμενα με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ανάψει λίγο στο τέλος και ο Paolo Valeri να έχει ένα εύκολο έργο ενώ έδωσε πέναλτι και για την Νάπολι (μοναδική ευκαιρία για τον Insigne να φτάσει τα 100 γκολ αλλά το έχασε). Ο Ιταλός ρέφερι οπότε δεν χρειάστηκε να βάλει το χέρι του όπως ήθελα ενώ στο Πορτογαλικό είχαμε ένα ωραίο ματς που τελείωσε με 7 κίτρινες κάρτες αλλά καμία κόκκινη.

Χαλαρά οπότε κινηθήκαμε μεσοβδόμαδα και πάμε σήμερα να δούμε τι έχω κρατήσει για ποντάρισμα.

Ξεκινάμε από δύο αγώνες που θεωρώ ότι θα έχουμε αρκετές κάρτες. Είναι τα παιχνίδια των Μίλαν – Αταλάντα και Μονακό – Μαρσέϊγ που τα περιμένω πλούσια σε θέαμα αλλά και δυνατά σε μαρκαρίσματα. Και οι τέσσερις ομάδες είναι από αυτές που παίρνουν κάρτα και στα δύο ημίχρονα και οι αποδόσεις είναι αρκετά ελκυστικές θα έλεγα.

Στο Ιταλικό σφυρίζει ο Maurizio Mariani που φέτος έχει 34 κίτρινες και 1 κόκκινη σε 8 παιχνίδια (δηλαδή μέσο όρο 4,25 σε κίτρινες) ενώ έχει δείξει και 4 φορές την άσπρη βούλα. Οι δύο ομάδες έχουν δει πολλές φορές κάρτα στο 1ο ημίχρονο και το 4 που βρίσκω σαν απόδοση να πάρει κάρτα η κάθε ομάδα σε κάθε ημίχρονο έχει αξία για εμένα. Μια από τα ίδια και στο Γαλλικό που σφυρίζει ο Francois Letexier που τον έχω αναφέρει ξανά εδώ στη στήλη όταν θέλαμε να παίξουμε την κόκκινη κάρτα τότε σε ένα Γαλλικό παιχνίδι.

Έχει 41 κίτρινες και 4 κόκκινες κάρτες φέτος σε 9 ματς ενώ έχει δείξει και 5 φορές την άσπρη βούλα. Η Μονακό είχε κίτρινη κάρτα  σε όλα τα ημίχρονα στα τελευταία 6 ματς  ενώ στα 4 από αυτά είδε κάρτα και στα δύο ημίχρονα. Μια από τα ίδια και η Μαρσέϊγ που παίζει πιο δυνατά σε εκτός έδρας παιχνίδια με αποτέλεσμα να είχε κίτρινη και στα 5 τελευταία ματς στο ημίχρονο ενώ στα 4 από αυτά πήρε και στο 2ο ημίχρονο κάρτα με αποτέλεσμα να έχει αρκετή αξία το 4,33 εδώ σαν απόδοση να δούμε από 1 κάρτα για κάθε ομάδα σε κάθε ημίχρονο.

Σε αυτό το παιχνίδι μπορεί κάποιος να έχει και σαν επιλογή την κόκκινη κάρτα απλά εγώ θα την αφήσω γιατί η παράδοση λέει ότι τη  τελευταία 10ετία δεν είχαμε κόκκινη σε αυτό το ζευγάρι ενώ και τα δυο παιχνίδια προσφέρονται για ποντάρισμα σε πέναλτι αφού Μίλαν και Μονακό είναι από τις ομάδες που παίρνουν αρκετά πέναλτι και οι διαιτητές είναι οι κατάλληλοι απόψε.

Εγώ θα μείνω στο παιχνίδι με τις κάρτες και σε ότι  αφορά τα πέναλτι θα πάω σε ένα άλλο παιχνίδι.

Στην Ισπανία λοιπόν έχουμε το Σοσειδάδ – Μπέτις όπου η φιλοξενούμενη ομάδα είναι από αυτή που περιμένεις να δεις στα παιχνίδια της πέναλτι αφού σε 19 ματς πρωταθλήματος φέτος έχουμε δει 12 φορές να εκτελείται πέναλτι. Η Σοσειδάδ είναι από τις ομάδες που κερδίζουν πέναλτι αφού έχει σκοράρει 6 γκολ φέτος από την άσπρη βούλα (η Μπέτις έχει δεχθεί 5 γκολ από πέναλτι) ενώ ο ρέφερι της αναμέτρησης Cezar Soto Grando έχει δώσει 4 πέναλτι σε 10 ματς.

Στο 5 να σκοράρει πέναλτι η Σοσειδάδ ενώ μπορεί να αποτελέσει και μια επιλογή το ‘’πέναλτι και οι δύο’’ στο 13 για όποιον θέλει. Ένα άλλο υποψήφιο για πέναλτι η μάλλον μια άλλη ομάδα υποψήφια να σκοράρει από την άσπρη βούλα είναι και η Ρόμα σε ένα ζευγάρι που παίξανε και μεσοβδόμαδα στο κύπελλο και επαληθεύτηκε αλλά το 3,5 που βρίσκω μάξιμουμ είναι πολύ χαμηλό.

Σε ότι αφορά τις κόκκινες θα περιμένω να δω ποιος θα είναι ο ρέφερι (δεν έχουν γίνει γνωστοί ακόμη αυτή την ώρα που γράφω) σε ένα ματσάκι και θα δείτε update αν μου αρέσει και αυτό έρχεται από το Βέλγιο. Αναφέρομαι στο ζευγάρι Σεντ Τρούιντεν – Μουσκρόν όπου έχουμε τη γηπεδούχο που μάλλον είναι η ομάδα με τις περισσότερες κόκκινες αυτή τη στιγμή (7 στο σύνολο) από πολλά πρωταθλήματα στην Ευρώπη ενώ από την άλλη η Μουσκρόν έχει 3 κόκκινες.

Τα τελευταία χρόνια μάλιστα βλέπουμε δυνατά ματς μεταξύ τους αφού στα τελευταία 5 είχαμε 4 κόκκινες κάρτες αλλά και κάμποσες κίτρινες ενώ αγωνιστικά στην θέση που βρίσκονται οι δύο ομάδες θα κυνηγήσουν την νίκη αμφότερες. Στα υπόλοιπα ματς πολύ δυνατό το ματσάκι στη Πορτογαλία ανάμεσα σε Σπόρτινκ και Μπράγκα  για κόκκινες κάρτες που είναι ψυλλιασμένο βέβαια και το δίνουν 3,40 (δεν είναι κακό πάντως κάποιος να πάει στην ‘’Απευθείας κόκκινη’’ ΄η και στο κόμπο ακόμη ενώ εγώ θα το αφήσω για το live που θα έχω εικόνα γιατί καμιά φορά ξεγελάνε αυτοί οι τελικοί) ενώ το βράδυ έχουμε τελικό Σουνταμερικάνα που είναι πάντα υποψήφιο για κόκκινη αλλά το 2,70 δεν υπάρχει σαν τιμή για εμένα.

Τέλος προτού κλείσω θα ποντάρω και μια ανατροπή σε ένα Ελληνικό ζευγάρι που μου αρέσει από παλιά και το κυνηγάω πάντα στις ανατροπές και αναφέρομαι στο Παναθηναϊκός  – ΟΦΗ. Μας έχουν προσφέρει ανατροπές στο παρελθόν ενώ παίζει πολύ και το σκορ 3-1 και λέω να τους ποντάρω και σήμερα. Βέβαια στατιστικά δεν βγαίνει κάτι τέτοιο αφού μιλάμε για έναν Παναθηναϊκό που δεν έχει φάει γκολ 4 ματς τώρα και αμυντικά τα πάει σούπερ απλά είναι έμπνευση πιο πολύ .

Φυσικά θα παίξω και την απλή ανατροπή σκορ υπέρ του ΠΑΟ (μην την ξαναπατήσουμε) κάτι που έχουμε δει 2 φορές  στα 5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια του ΟΦΗ (με Παναιτωλικό και ΑΕΚ) ενώ στο πρώτο γύρο τον Οκτώβριο είχαν έρθει 2-2 όπου είχε προηγηθεί στο ημίχρονο πάλι ο ΟΦΗ. Ακόμη όμως και αγωνιστικά κάποιος να το δει άμα προηγηθεί ο ΟΦΗ  την δεδομένη στιγμή οι γηπεδούχοι είναι πιο φορμαρισμένοι και ξεκούραστοι ώστε να έχουν αρκετές πιθανότητες να  κάνουν την ανατροπή σε μια άμυνα του ΟΦΗ που δέχεται συχνά γκολ.

Αυτά ξεχώρισα για ποντάρισμα σήμερα ενώ από κόμπο, γκολ δεν είδα κάτι που να ξεχωρίζει στα μάτια μου. Τα λέμε στο chat το βραδάκι!