Thassios

Με γκολ και αουτσάιντερ – UPDATE!

Πέρασε και δεν ακούμπησε η στήλη μεσοβδόμαδα αλλά ούτε και το χθεσινό update!

Καλημέρα παικταράδες μου!

Όταν δεν βγαίνει ούτε μια κάρτα στο 2ο ημίχρονο στο ματς της Αλαβές με την Έλτσε καταλαβαίνεις ότι περνάνε μια μίνι κρίση οι κάρτες. Οι Ιταλοί συνεχίζουν τα δικά τους ενώ προχθές στο ματς της Γρανάδα είχαμε πολλές εντάσεις αλλά έμειναν εκεί.

Σε ότι αφορά τους Ρώσους τι να πω (αν και βγήκαν 7 κίτρινες). Πρέπει κάποιος να τους ξεματιάσει. Αγνώριστοι φέτος.

Σήμερα το μενού θα είναι λίγο διαφορετικό. Δεν έχει πολύ ζουμί σε ότι αφορά ματς με κάρτες. Αύριο είναι λίγο καλύτερα. Σήμερα ξεχώρισα μόνο τρία παιχνίδια που μπορεί έχουμε ξύλο αλλά δεν είναι από αυτά που βλέπεις και ορμάς.

Αναφέρω ποια είναι και μετά στο τέλος θα δούμε αν θα κρατήσω κάτι.

Νωρίς έχουμε το Λέστερ – Άρσεναλ . Θέλουν να ξεφύγουν και οι δύο από τη μέση της βαθμολογίας και έχουμε μια καλή παράδοση με κάρτες εδώ. Η κόκκινη παίζει ψηλά (στο 6,50) και μπορεί να αποτελέσει επιλογή. Το ειδικό ‘’όβερ 0,5 κάρτα η κάθε ομάδα + κόκκινη κάρτα’’ δίνει 8 και είναι ακόμη καλύτερο.

Ρέφερι του ματς είναι ο Μιχαλάκης που δεν μασάει να δείξει το κόκκινο χρώμα ενώ την τελευταία φορά που σφύριξε το ζευγάρι αυτό, το ματς τελείωσε με 6 κίτρινες και 1 κόκκινη.

Στην Ιταλία έχουμε το Αταλάντα – Λάτσιο σε ένα ματς που περιμένω δυνατές μονομαχίες και ομάδες που έχουνε καλούς μέσους όρους σε κάρτες. Πιο πολύ σε θασίτικο βρίσκω αξία καθώς ο ρέφερι της αναμέτρησης αν και κοκκινάκιας δεν είναι φορμαρισμένος.

Τελευταία του κόκκινη στο πρωτάθλημα ήταν τον περασμένο Μάρτιο.

Τέλος κάρτες θεωρώ ότι θα έχουμε και στο Βαλένθια – Βιγιαρεάλ όπου νομίζω ότι είναι το πιο δυνατό από τα τρία. Βαθμολογικό ενδιαφέρον έχουμε , ομάδες που κλωτσάνε και βγάζουν νεύρα έχουμε και έναν από τους πιο καρτάκηδες ρέφερι που φέτος έχει 29 κίτρινες και 2 κόκκινες σε 5 ματς.

Το ειδικό ‘’όβερ 1 κάρτα η κάθε ομάδα + κόκκινη κάρτα’’ έχει καλή αξία σε απόδοση 5,5.

Αυτά σε ότι αφορά τα παιχνίδια με κάρτες. Η Μελέτη όμως όπως ξέρετε σε αυτή τη στήλη δεν σταματάει εδώ. Πάντα βυθίζομαι στα στατιστικά των ομάδων για να βγάλω διάφορα ειδικά με γκολ. Σήμερα λοιπόν έχω εντοπίσει κάποια αρκετά καλά σημεία. Ξεκινάω από τα ημίχρονα όπου έχω εντοπίσει δύο παιχνίδια που μπορεί να σκοράρουν και οι δύο ομάδες στο 1ο ημίχρονο.

Τα κλασικά δηλαδή g/g ημιχρόνων. Από τη Γαλλία έρχεται το πρώτο . Η Μετς υποδέχεται την Λανς και περιμένω γκολ και από τις δύο στο 1ο ημίχρονο. Η Μετς εντός φέτος έχει 3 στα 5 g/g ημιχρόνου ενώ εκτός η Σεντ Ετιέν είναι ομάδα με τα περισσότερα g/g στο πρώτο ημίχρονο έχοντας 4 στα 5 ματς. Στο 4.5 που βρίσκω το συγκεκριμένο ειδικό νομίζω ότι έχει μεγάλη αξία αρκεί να μην το ρίξουν στην κλωτσιά.

Το επόμενο g/g ημιχρόνου έρχεται από την 3η κατηγορία της Γερμανίας. Η Βικτόρια Βερολίνου με 4 στα 7 g/g ημιχρόνου εντός υποδέχεται την Ντόρτμουντ που έχει 3 στα 7 εκτός. Δύο ομάδες που σκοράρουν άνετα αφού έχουν περίπου από 2 γκολ μέσο όρο σε κάθε παιχνίδι ενώ δέχονται και γκολ σχετικά εύκολα. Στο 4,33 κι εδώ η απόδοση έχει αξία για εμένα.

Μετά περνάμε σε τρία παιχνίδια που έχουν κάτι κοινό. Αναφέρομαι στα Κράσνονταρ – Κρίλια , Αϊντχόφεν – Τβέντε και Λυών – Λανς. Και στα τρία αυτά ματς έχω φιλοξενούμενες ,αουτσάιντερ στα παιχνίδια, που αρέσκονται στο να σκοράρουν πρώτες. Η Κρίλια έχει σκοράρει εκτός έδρας και στα τρία τελευταία παιχνίδια ενώ γενικά πατάει καλά σαν ομάδα έχοντας 3 νίκες στα τελευταία 5 ματς.

Στο 3,10 να σκοράρει πρώτη η Κρίλια στο ματς.

Στην Ολλανδία έχουμε την Αϊντχόφεν που γνώρισε τον διασυρμό στο ντέρμπι ενώ την Πέμπτη ταξιδεύει στο Μονακό για την Ευρώπη. Δεν πατάει καλά τελευταία και έχει δεχτεί πρώτη γκολ και στα 3 τελευταία της παιχνίδια. Από την άλλη η Τβέντε είναι μια ομάδα που έχει δοντάκια έχοντας 3 ματς αήττητη εκτός έδρας ενώ έχει μόνο μια ήττα στα τελευταία 7 ματς από τα οποία έχει σκοράρει πρώτη στα 5.

Στο 3,8 που βλέπω να σκοράρει πρώτη έχει αξία.

Τέλος στην Γαλλία το βράδυ έχουμε την 9η Λυών  να παίζει με την 2η Λανς. Θα περίμενε κανείς ανάποδα τα πράγματα αλλα οι φιλοξενούμενοι διανύουν τρομερή περίοδο. Με μόλις δύο ήττες από την αρχή της σεζόν θεωρώ ότι θα κοιτάξει στα ίσια την απογοητευμένη Λυών που έχασε με ανατροπή από την Νις και υποδέχεται την Πέμπτη την Σπάρτα Πράγας για την Ευρώπη.

Η Λανς έχει σκοράρει πρώτη  στα 3 από τα 4 τελευταία εκτός έδρας ματς (μέσα σε Μπορντό , Μονακό και Μαρσέϊγ) και θεωρώ ότι θα γίνει και σήμερα από τι στιγμή που η άμυνα της Λυών βγάζει θεματάκια. Στο 2,90 να σκοράρει πρώτη είναι μια σωστή απόδοση.

Και στα τρία παιχνίδια που ανέφερα αν θεωρεί κάποιος ότι θα κερδίσουν τα φαβορί μπορεί να κοιτάξει φυσικά για ανατροπές.

Οπότε σήμερα ξεχώρισα τρία ματς που θεωρώ ότι θα έχουν κάρτες και 5 παιχνίδια με άλλα ειδικά στοιχήματα. Το θέμα τώρα είναι τι κρατάω. Λοιπόν μετά και από αυτά που προηγήθηκαν μέσα στην εβδομάδα θα αφήσω το ποντάρισμα σε κάρτες. Δείτε εσείς αν θέλετε να ποντάρετε κάτι. Θα ασχοληθώ με τα άλλα πέντε παιχνίδια πηγαίνοντας λίγο από διαφορετικό μονοπάτι και αφήνοντας το ξύλο για σήμερα.

Τα δύο ματς με τα g/g ημιχρόνου θα παιχτούν μονά – δυάδα ενώ τα άλλα τρία με τα αουτσάιντερ που σκοράρουν πρώτα θα γίνουν ένα ωραίο τρίξι.

Προτού σας αφήσω να αναφέρω ότι το βράδυ αναμένεται ένα μίνι ξενύχτι αφού οι φίλοι μας οι Περουβιανοί παίζουν την τελευταία αγωνιστική και λογικά θα έχει ψωμάκι στο live. Πριγκέιμ δεν θα παίξω κάτι γιατί περιμένω μέχρι τελευταία στιγμή κάποιες εφέσεις που έκαναν οι ομάδες λόγω αφαιρέσεων βαθμών.

Οπότε σήμερα αναμένεται να τη βγάλουμε στο στέκι μας για πολλές ώρες.

Καλή επιτυχία στις επιλογές σας!

UPDATE!!

Καλημέρα! Κάναμε μια καλή νίκη που θα μπορούσε να καταλήξει σε πάρτι αν δεν χανότανε εκείνη η διπλή ευκαιρία πάνω στη γραμμή από την Λανς! Πιο αναλυτικά θα τα δούμε στην επόμενη στήλη που σκέφτομαι να κάνω και έναν απολογισμό τριμήνου.

Δεν ξέρω ακόμη αλλά το έχω στο μυαλό μου να το πάω έτσι φέτος. Θα δούμε μέχρι τη Τρίτη.

Σήμερα είχα ξεχωρίσει 4-5 παιχνίδια για ποντάρισμα , κυρίως σε κάρτες , αλλά τελικά στη τελική διαλογή πέρασαν μόνο τρία. Ας πούμε στην Πορτογαλία αφήνω την κόκκινη κάρτα στο ματς της Μπελενένσες με την Σάντα Κλάρα γιατί η μάξιμουμ τιμή που βρίσκω είναι το 2,70 (Ούτε στο Μπόκα – Ρίβερ τέτοια) ενώ στην Ελλάδα έχουμε καλή παράδοση στο ζευγάρι ΑΕΚ – ΑΡΗΣ αλλά το αφήνω ελέω ρέφερι.

Θα ήθελα κάποιον πιο δυνατό στις κάρτες (έχει περάσει πάνω έναν χρόνο που έδειξε κόκκινη ) παρόλο που το 4αράκι αυτό έχει αξία στην κόκκινη. Οπότε θα κάνω παιχνίδι με τρία ματς σήμερα. Το πρώτο έρχεται από την Ισπανία και το ματς της Χετάφε με την Εσπανιόλ. Κυνηγάω την Χετάφε απ΄ότι καταλάβατε γιατί όλα τα παιχνίδια της μυρίζουν μπαρούτι και από την άλλη η Εσπανιόλ δεν είναι κάτι σούπερ ώστε να πάρει νωρίς προβάδισμα.

Ένα ζευγάρι που την τελευταία φορά που βρεθήκανε είχαν πολλές εντάσεις και κόκκινη κάρτα από το 1ο ημίχρονο ενώ ο ρέφερι της αναμέτρησης σήμερα είναι κόκκινος μέχρι το κόκκαλο αφού έχει 3 σε 5 ματς και 23 κίτρινες. Θα ποντάρω το ειδικό ”όβερ 1 κάρτα για κάθε ομάδα + κόκκινη κάρτα”.

Το ίδιο ειδικό στοίχημα θα ποντάρω και το βράδυ στην Ιταλία στο ματς της Ρόμα με την Μίλαν αν και οι Ιταλοί είπαμε ότι δεν μας τα λένε καλά τελευταία.

Τι θα γίνει όμως ; θα βολεύεται η Ρόμα με τις ισοπαλίες και θα μένει εκεί στην 4-5 θέση μέχρι τέλους ; ή η Μίλαν θα θυσιάσει την πρώτη ήττα όταν η Ίντερ και η Νάπολι έχουν εύκολο έργο πιο νωρίς και θα απομακρυνθεί από τη πρώτη θέση ; Kαι οι δύο έχουν Ευρώπη μέσα στην εβδομάδα αλλά η πρώτη λογικά έχει περάσει και η δέυτερη είναι πολύ δύσκολο οπότε δεν νομίζω να θυσιάσουν το ματς αυτό.

Με Maresca σήμερα που είναι πολύ καρτάκιας θα τους ποντάρω αφού θεωρώ ότι θα πρέπει να ξυπνήσουν και να δούμε πολύ δυνατό παιχνίδι.

Τέλος το βράδυ έχουμε το βάσκικο ντέρμπι και έχω δύο ομάδες που είναι πολύ καλά. Εδώ υπάρχει ένα σενάριο που μπορεί να πάει στην ισοπαλία το ματς και να μην χαλαστεί καμία αλλά και το σενάριο να προηγηθεί πολύ νωρίς με κανένα 2-0 η Σοσειδάδ που βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα και να ηρεμήσει το ματς.

Όταν λοιπόν έχω δύο τέτοια σενάρια δεν θα ανοιχτώ πολύ παίζοντας 2-3 μονάδες στην κόκκινη κάρτα. Βλέποντας λίγο τον ρέφερι έχει καλά ποσοστά σε απευθείας κόκκινες και νομίζω ότι αυτό το 10αράκι που βλέπω σαν απόδοση με καλύπτει για το τρίτο σενάριο που οι δύο ομάδες θα κάνουν κόλαση ένα ντέρμπι και θα έχουμε γερές κλωτσιές έχοντας πάντα το βαρ σαν βοήθεια (λέμε τώρα!!).

Με 1 μονάδα λοιπόν εδώ και κλείσαμε για σήμερα.