113

Germanos

Βαυαρική… έκπληξη;

Καλημέρα κούκλες και κούκλοι! Τι σου είναι η μπάλα; Το ότι η Μάνχαϊμ κατάφερε να νικήσει με 1-4 στο Χάλε, είναι πραγματικά να απορείς. Έτσι είναι όμως το ποδόσφαιρο, στην πρώτη της φάση η Μάνχαϊμ βάζει γκολ, κάνει το 0-1 και μετά χτυπάει τη Χάλε σαν χταπόδι στις αντεπιθέσεις. Nevermind, πάμε στα φρέσκα που δεν είναι πολλά, όμως αυτά που σημείωσα μου αρέσουν αρκετά.

Γεμάτο Σ/Κ, φυσικά λείπει η Αυστρία, όμως έχουμε τα πάντα σε Γερμανία, από Μπουντεσλίγκα μέχρι και Μπουντεσλίγκα νέων. Θυμίζω ότι την ερχόμενη εβδομάδα έχουμε τους πρώτους προημιτελικούς για το Κύπελλο Γερμανίας, κάτι που πιστεύω θα επηρεάσει ομάδες αυτό και το άλλο Σ/Κ.

Σε καλό φεγγάρι η Άουγκσμπουργκ

Ας ξεκινήσω ανάποδα στην Μπουντεσλίγκα.

Κοντοστάθηκα λίγο στο διπλό της Κολωνίας (4,20) μέσα στο Βόλφσμπουργκ. Τα ζύγισα αρκετή ώρα, όπως ατυχία Κολωνίας στην τελική προσπάθεια, μέτρια Βόλφσμπουργκ κλπ κλπ, όμως εν τέλει το αφήνω γιατί στην τελική θα ήταν ένα ποντάρισμα πάνω σε μια κακή ομάδα. Επομένως πάσο εδώ.

Στο Λεβερκούζεν όλη την εβδομάδα σκέφτομαι μήπως η Γκλάντμπαχ κάνει κανένα κουφό.

Πολλές οι απουσίες για τη Λεβερκούζεν, που νικάει οριακά και στο τελευταίο λεπτό τα παιχνίδια της, δεν θα μου κάνει εντύπωση αν η ομάδα μου ξαφνικά γίνει Μπαρτσελόνα. Ένα πράγματα όμως με αποτρέπει να πάω με το διπλό. Η Γκλάντμπαχ έχει αμφίβολους παίκτες όπως Πλέα, Τζόρνταν, Κονέ, Ράιτς και Βόμπερ, πέντε ενδεκαδάτοι παίκτες.

Κατηφορίζοντας προς το Ζίνχαϊμ, έχουμε το ματς της Χόφενχαϊμ με τη Χάιντενχαϊμ. Πρώτη μου επιλογή στην διαλογή ήταν το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο 4,00, το 4,00 όμως έχει γίνει 3,50 και χαιρετάει. Η δεύτερη μου επιλογή ήταν το διπλό του 4,33. Θεωρώ πως τα πρώτα 30 λεπτά του παιχνιδιού θα είναι καθοριστικά. Η Χάιντενχαϊμ έχει μια τάση να δέχεται πρώτη γκολ και μετά να ισορροπεί.

Αν καταφέρει να επιβιώσει, τότε το διπλό γίνεται ολοένα και πιο καλό. Βέβαια, λίγο το 1ημ/2τελ δεν θα ήταν άσχημο, εξάλλου αυτό έγινε και στο πρώτο ματς μεταξύ τους. Στο 34,00 το συγκεκριμένο φαν μπετ. Μένω όμως τελικά στο διπλό του 4,33. Να θυμίσω πως από τη Χόφενχαϊμ δεν υπάρχει πια Βογκτ στην άμυνα, έφυγε για Ουνιόν, ενώ ο Κάμπακ είναι τιμωρημένος.

Πειραματική η άμυνα της εδώ και καιρό, με πρόβλημα στις στημένες φάσεις, οι οποίες είναι το απόλυτο όπλο για την Χάιντενχαϊμ με τον Μπέστε εκτελεστή.

Τέλος, στο βαυαρικό ντέρμπι «βλέπω» την Μπάγερν να χωλαίνει στα ματς της έως τώρα. Το 3-0 επί της Χόφενχαϊμ είναι πλασματικό, η Χόφενχαϊμ έχασε κυριολεκτικά τα άχαστα, ενώ το 3-0 διαμορφώθηκε προς το τέλος.

Έπειτα η Μπάγερν ηττήθηκε με 0-1 από τη Βέρντερ, ενώ απέναντι στην Ουνιόν δεν έπεισε κανέναν. Ντεφορμάρισμα βλέπω λοιπόν στο Μόναχο. Αντίθετα η Άουγκσμπουργκ μου αρέσει. Στο πρώτο της ματς του 2024 έβγαλε το λάδι στη Λεβερκούζεν, ήταν σούπερ, ενώ στο Γκλάντμπαχ, ήταν καθ όλη τη διάρκεια του ματς καλύτερα, γυρνώντας μάλιστα το ματς στο Β μέρος.

Στα υπέρ μας το ότι λείπει ο Γκνάμπρι, λείπει ο Κιμ, ο Λαίμερ, ο Μαζράουι και ο Ουπαμεκάνο. Χωρίς άμυνα ουσιαστικά το συγκρότημα του Τούχελ. Ο άσος στο 8,00 για μια ομάδα που μετράει δύο σερί εντός έδρας νίκες απέναντι στην Μπάγερν μου κάνει.

Ματσάρα στο Ντίσελντορφ

Στη δεύτερη κατηγορία ξεχωρίζω ένα σημείο και δύο γκολ/γκολ ημιχρόνων.

Το σημείο είναι η Όσναμπρουκ στο 3,40, παίζει σε λίγο. Η Πάντερμπορν δεν είναι καλά και ταυτόχρονα έχασε το καλύτερο της παίκτη, που πήγε στο Φράιμπουργκ,  τον Μουσλίγια. Η Όσναμπρουκ αντίθετα μπορεί να έχασε στην Καρσλρούη, όμως έδειξε αρκετά θετικά πράγματα. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν σήμερα κάνει επιτέλους νίκη, η τελευταία και καταϊδρωμένη.

Παρόλα αυτά το αφήνω, αφού μέχρι να αποδείξει ότι μπορεί, μένουμε στο «μαντεύουμε».

Τα δύο γκολ/γκολ ημιχρόνων είναι το Φορτούνα – Πάουλι και το Μπράουνσβαϊκ – Μαγδεμβούργο. Το δεύτερο το αφήνω, αφού αναμένεται πάθος και δύναμη, αφού μιλάμε για ματς που έχει να κάνει με υποβιβασμό. Αντίθετα, στο Ντίσελντορφ θα πάω με το γκολ/γκολ ημιχρόνου.

Στο 4,50 η συγκεκριμένη επιλογή, σε ένα γήπεδο sold out. Γνωστή η καμπάνια της Φορτούνα «Fortuna für alle», με τον κόσμο να βρίσκεται ΤΣΑΜΠΑ στο γήπεδο. Τρομερή ατμόσφαιρα λοιπόν, δύο ομάδες που ξέρουν να σκοράρουν, που παίζουν ανοιχτά και με την Πάουλι να έχει θέματα μεσοαμυντικά.

Στο 4,50 δεν γίνεται να μην ρισκάρω.

Με το μυαλό στο Κύπελλο

Τρία παιχνίδια με απασχόλησαν στην Γ Γερμανίας. Τα τρία κόπηκαν, όσον αφορά σημείο. Φράιμπουργκ ΙΙ στο 3,40 απέναντι στη Φερλ, πολύ μικρό για ομάδα που είναι τελευταία, παρότι νιώθω πως η Φερλ ξεφουσκώνει. Το έτερο που έκοψα ήταν η Ντούισμπουργκ στο 4,33 απέναντι στην Ουλμ.

Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν η Ντούισμπουργκ βγάλει αντίδραση, έτσι και αλλιώς είναι καλή στις αντεπιθέσεις, όμως με τέτοια άμυνα, δύσκολα να βάλω χρήματα στο διπλό της. Τέλος, το διπλό της Ίγνκολστατ στο Σάαρμπρουκεν, ένστικτο το είχα, το αφήνω.

Τι κράτησα; Το γκολ/γκολ ημιχρόνου στο Σάαρμπρουκεν – Ίνγκολστατ. Κεφάτοι οι προπονητές, έχουν σκοπό να παίξουν επιθετικά, η παράδοση στο συγκεκριμένο γήπεδο είναι φοβερή όσον αφορά τα γκολ, επομένως γιατί όχι στο 4,33;

Αυτά για σήμερα και αύριο.

Εύκολη η χημεία, δύο γκολ/γκολ ημιχρόνων ψηλά, δύο σημεία. Μονά/δυάδα και τα δύο και όλα μαζί τετράδα για το…τζόκερ! Καλή τύχη να έχουμε και εννοείται θα τα πούμε στο τσατ σήμερα!