153

Thassios

Δίψα

Καλημέρα παικταρά δες μου!

Δυστυχώς τη Κυριακή παρόλο που η βραδιά εξελίχθηκε καλά με το ματς στη Πορτογαλία, εγώ, μάλλον κι εσείς όπως κατάλαβα δεν το ευχαριστήθηκα όπως θα έπρεπε. Τσατίστηκα , ξενέρωσα και γενικά μου έφυγε όλη η καλή διάθεση εξαιτίας του Σίτι – Τότεναμ. Αν με θεωρείτε υπερβολικό , τότε τι να πω. Δεν θα αλλάξει κάτι μέσα μου.

Ένα παιχνίδι που θα μπορούσε πανεύκολα να μας πληρώσει και τα δύο μπετ που είχαμε ποντάρει. Βαρέθηκα σε κάθε σχεδόν στήλη να λέω τα ίδια και τα ίδια. Τι άξιζα και τι πήρα. Ας είναι!

Στα φρέσκα έχουμε κάποια παιχνίδια σε πρωταθλήματα που αξίζει να σταθούμε και να ποντάρουμε με την Αγγλία σε πρώτο πλάνο. Ας τα δούμε λίγο.

Ξεκινάω από τη σιχαμένη τη Σίτι που παίζει εκτός με τη Βίλα.

Ακόμη ένα παιχνίδι που μπορεί να δούμε πολλά γκολ ενώ δεν είναι σίγουρο ότι θα λήξει και διπλό. Εγώ θα κινηθώ αλλιώς παρατηρώντας τα στατιστικά των ομάδων. Η Άστον Βιλα εντός και η Σϊτι εκτός είναι δύο ομάδες 2ου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι έχουν σε όλα τα παιχνίδια εντός όβερ 1,5 γκολ 2ου ημιχρόνου έχοντας σκοράρει σε όλα. Δεν έχει κανένα g/g ημιχρόνου αλλά έχει 5 στα 6 g/g 2ου ημχρόνου (αυτή και η Λούτον τόσα στη Πρέμιερ).

Νομίζω ότι η Σίτι μπορεί άνετα να ακολουθήσει αυτό το στατιστικό. Το g/g 2ου ημιχρόνου πληρώνει 2,9.

Μένουμε στην Αγγλία και πάμε στο Μαν Γιουν – Τσέλσι. Θεωρώ ότι εδώ θα δούμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Με γκολ αλλά και κάρτες. Διψάνε για νίκη και οι δύο και οι άμυνες δεν είναι μπετό σε καμιά περίπτωση. Ένα παιχνίδι που ξεκινάει απο το 1-1 και πάει παντού με την ισοπαλία πάντως να έχει τον πρώτο λόγο.

Μετά έχουμε μια Τσέλσι που βλέπουμε πολύ ένταση στα παιχνίδι της και πολλές κάρτες. Η ίδια έχει γίνει ομάδα που κοπανάει ασύστολα. Δύο κόκκινες στα δύο τελευταία ματς ενώ εκτός έδρας έχει μέσο όρο 4 κάρτες ανά ματς. O Chris Kavanagh τίμιος ρέφερι που βγάζει κάρτες από το πρώτο ημίχρονο. Εξαιρετικό το όβερ 1,5 κίτρινες ημίχρονο ενώ μπορεί κάποιος να δει και το ” όβερ 1,5 κάρτες και στα δύο ημίχρονα”.

Άμα συνδυάσουμε γκολ και θέμα , παίρνουμε μια απόδοση 2,90 με το ειδικό ” g/g + όβερ 1,5 κάρτες και στα δύο ημίχρονα”.

Αυτά με Αγγλία και μιας και μιλήσαμε για κάρτες πάμε και στη Γαλλία.

Σήμερα λοιπόν έχουμε το εξ ‘αναβολής παιχνίδι Μαρσέϊγ – Λυών που είχε αναβληθεί λόγω ανεγκέφαλων οπαδών που είχαν επιτεθεί στο πούλμαν στη Λυών. Το είχαμε ποντάρει και τότε και θα το ποντάρουμε και σήμερα. Καταλαβαίνω ότι μετά από όλα τα γεγονότα θα είναι πιο ήρεμα τα πνεύματα. Να καταλάβω ότι και η Λυών μπορεί να είναι πιο ήρεμη μιας και έστειλε τον προπονητή αλλά και με τον υπηρεσιακό είχαμε την ήττα από τη Λανς.

Αλλά και πάλι δε μπορεί οι αποδόσεις στις κάρτες αν ξεφεύγουν τόσο πολύ όταν καίγονται για νίκη και οι δύο. Είδαμε τη Μαρσέϊγ να βγάζει ένταση στο ματς με τη Ρεν (είχαμε δύο κόκκινες) ενώ και στα δύο τελευταία εκτός της Λυών είχαμε κόκκινη κάρτα. Γενικά δεν θέλουν πολύ αυτές οι δύο ομάδες να τα κάνουν γης Μαδιάμ. Το όβερ 1,5 κίτρινες στο 2,55 είναι τρομακτικό λάθος , ειδικά με τον Letexier που βγάζει από το 1ο ημίχρονο κίτρινες.

Στο 5,5 το Θασίτικο;;;; Μας κάνουν πλάκα. Μπορεί κόκκινη να ζορίζει ο Letexier αλλά κίτρινες θα βγάλει και είναι ένας ρέφερι που φορτώνει τους φιλοξενούμενους. Οπότε μπορούμε να δούμε και τις ομαδικές της Λυών μιας και θα έχει κόσμο το γήπεδο και θα βράζει. Δείτε και το παρακάτω ειδικό:

Δηλαδή ζητάω 5 κίτρινες. Δύο για την Μαρσέϊγ και 3 για τη Λυών αλλά να βγουν 2 στο ημίχρονο. Τι 5,6 ρε παιδιά! ΤΕΡΑΣΤΙΟ!

Κλείνοντας κρατάω και κάτι από την Ελβετία.

Στο ματς της Σεν Γκάλεν με την Ύβερτον (είχε αναβληθεί λόγω χιονιού) νομίζω ότι μπορούμε να δούμε το κόμπο 1 + g/g σε απόδοση 2,70. Η Σεν Γκάλεν έκανε ήττα μετά από 3 διαδοχικές ήττες αλλά επιστρέφει στην έδρας της που είναι κάστρο έχοντας 7 σερί νίκες. Λογικό το 1,33 αλλά δεν ποντάρουμε τέτοια εδώ. Ωστόσο , βλέπω ότι στην άμυνα βγάζει θεματάκια μιας και στα τελευταία 5 έχει φάει σε όλα γκολ.

Οκτώ γκολ σύνολο παθητικό. Από την άλλη η Ύβερτον πάει από το κακό στο χειρότερο αλλά είναι μια ομάδα που βρίσκει πάντα τρόπο να σκοράρει. Στα τελευταία 6 εκτός (από τα 7 σύνολο) έχει σε όλα g/g ενώ και στο τελευταίο που την είδα με τη Λουγκάνο, που έφαγε 5 γκολ ,θα μπορούσε να έχει 1-2 γκολ εύκολα. Οπότε τίμιο εδώ το κόμπο. Από κοντά και το anytime 3-1 σε απόδοση 5,5.

Αυτά λοιπόν ξεχώρισα για αύριο. Χωρίς διαλογή , χωρίς πολλά πολλά θα πάω με τρείς δυάδες και ένα μονό. Λίγα ματς αλλά μου αρέσουν όλα πολύ. Έχω δύο ζευγάρια με ομάδες που διψάνε για νίκες (μιλάμε για ονόματα που δεν θα έπρεπε να βρίσκονται σε αυτή τη βαθμολογική θέση) και βγάζουν νεύρα. Οπότε ποντάρισμα πάνω στις κάρτες πρώτα.

Εκεί πέφτει το βάρος όπως θα δείτε και από τα πονταρίσματα!

Νέα στήλη τη Παρασκευή με τα στατιστικά. Αν προκύψει κάτι θα δείτε κάποιο update!