103

Germanos

Κυπελλικά outsider

Καλημέρα φίλοι, καλή εβδομάδα και καλό μήνα (μιας και είναι η πρώτη στήλη του κουτσοφλέβαρου! Πέρασε ένα Σ/Κ, όπου θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει περισσότερα, θα μπορούσαμε να είχαμε χάσει και περισσότερα. Ωραίο feeling να παίζεις αποδόσεις με μέσο όρο στο 4,00 και να είσαι στο 50-50 αν θα κερδίσεις τον Book ή όχι. Τα έγραψε ο Βασίλης, τα έγραψε ο Θάσσιος, μην γράφω τα ίδια.

Ένα-ένα να πιάσουμε τα παιχνίδια του Σ/Κ, θα δούμε ότι όλα άξιζαν, όλα παίχτηκαν σωστά, από εκεί και πέρα αποφασίζει το μομέντουμ, η τύχη, το πώς ξύπνησαν οι παίκτες, ένα οφσάιτ, ένα δοκάρι κλπ κλπ. Πιάσαμε δυάδα από το trixie των γκολ/γκολ ημιχρόνων, πιάσαμε το μονό της Βέρντερ, στα άλλα χάσαμε.

Άτυχοι αλλού, τυχεροί αλλού. Ας δούμε ένα ένα τα ματς.

Την Παρασκευή στο Ντόρτμουντ ΙΙ, μείναμε από νωρίς με δέκα παίκτες, καταφέραμε να προηγηθούμε και η αλήθεια είναι πως ήμασταν τυχεροί σε όλο το ματς, η ίδια τύχη με την οποία η Ντόρτμουντ ΙΙ πήρε διπλό στην Δρέσδη. Τελικά η ισοφάριση ήρθε δίκαια στα 87’ για την Σάαρμπρουκεν. Την ίδια μέρα το Μαγδεμβούργο δεν καταφέρνει να ισοφαρίσει το Κίελο πριν το ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο κατηφορίζει το γήπεδο, το Μαγδεμβούργο καταφέρνει να ισοφαρίσει στο 91’.

Το Σάββατο η Γκλάντμπαχ προηγήθηκε, γλιτώνοντας στην αρχή σε δύο φάσεις το γκολ, ισοφαρίζεται άμεσα. Έπειτα χάνει δύο καλές ευκαιρίες για το 1-2, δέχεται όμως το γκολ από λάθος του τερματοφύλακα, 2-1 έπειτα 3-1. Αντίθετα, σχετικά τυχεροί σταθήκαμε στο γκολ/γκολ ημιχρόνου της Φράιμπουργκ, η οποία εκμεταλλεύτηκε μια στημένη φάση, μειώνοντας σε 1-2 πριν το ημίχρονο.

Λίγη ώρα πριν, στο Γκελζενκίρχεν, η Σάλκε υποδέχτηκε την Μπράουνσβαϊκ. Τα πρώτα δέκα λεπτά, η Μπράουνσβαϊκ χάνει δύο τεράστιες φάσεις από αντεπιθέσεις. Τι έγινε μετά; Η Σάλκε αποφάσισε στο ίδιο της το γήπεδο να παίξει κλειστά, αναζητώντας εκείνη τις αντεπιθέσεις. Η Μπράουνσβαϊκ δεν είναι ομάδα που φτιάχνει παιχνίδι.

Το 1-0 για τη Σάλκε έγινε μετά από αντεπίθεση, σκορ που κράτησε μέχρι τέλους, με την Μπράουνσβαϊκ να κλείνει τη Σάλκε στα καρέ της για πάνω από 20 λεπτά.

Την ατυχία των άλλων σημείων, την πήραμε όλη πίσω με τη Βέρντερ Βρέμης. Ξεκάθαρα. Οι χαμένες φάσεις της Μάινς… αμέτρητες, ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, με τη Βέρντερ να μην μπορεί να βγάλει μία σωστή αντεπίθεση.

Και τέλος το μόνο ορθολογικό παιχνίδι που βγήκε χωρίς κάποια τύχη ή ατυχία ήταν όντως το γκολ/γκολ ημιχρόνου της Μάνχαϊμ, που εξελίχθηκε ακριβώς όπως το περίμενα.

Θετικοί βγήκαμε, μειώσαμε την χασούρα, κάπου στις 20+ μονάδες από πάνω βγήκαμε και κοιτάμε μπροστά, με τον Φλεβάρη να γεμίζει στοιχηματικά, αφού έχουμε και Αυστρία στο κουπόνι από το ερχόμενο Σ/Κ.

Απολογισμό Γενάρη και Φλεβάρη θα δείτε μαζί, αφού ο Γενάρης ήταν μισός και ο Φλεβάρης έτσι και αλλιώς είναι μικρός (ημερολογιακά).

Μεγάλα ματς στο Κύπελλο

Δεύτερη εβδομάδα ημιτελικών στη Γερμανία όσον αφορά το Κύπελλο. Η Στουτγάρδη ταξιδεύει στο Λεβερκούζεν, ενώ η Γκλάντμπαχ ταξιδεύει στο Σάαρμπρουκεν.

Δύο παιχνίδια που ο Μπουκ έχει ορίζει ξεκάθαρα φαβορί, κακώς κατά την άποψη μου.

Το 5,00 της Στουτγάρδης είναι εξ ορισμού λάθος. Νομίζω δεν χρειάζεται να πω πολλά περί αυτού. Από τις πιο εντυπωσιακές ομάδες η Στουτγάρδη, αν βρει ρυθμό κοιτάει στα ίσα τη Λεβερκούζεν, κάτι που διαπιστώσαμε και στο παιχνίδι πρωταθλήματος μεταξύ τους (1-1), με τις δυο ομάδες να προσφέρουν ένα τρομερό παιχνίδι.

Η Λεβερκούζεν ζορίζεται τελευταία στα παιχνίδια της, φαίνεται αυτό και στα στατιστικά αλλά και στην φρεσκάδα (που δεν βγάζει). Μπροστά της έχει και το τεράστιο παιχνίδι με την Μπάγερν Μονάχου.Η Στουτγάρδη από την άλλη ούτε Ευρώπη έχει να ασχοληθεί σε μερικές εβδομάδες, πιο άνετο πρόγραμμα και φυσικά ο μοναδικός τίτλος που μπορεί να διεκδικήσει είναι το Κύπελλο μετά από πολλά πολλά χρόνια.

Θα πάω με το διπλό draw no bet του 3,50 για τους Σουηβούς. Νοκ άουτ ματς, ισχύει το safety first.

Στο έτερο παιχνίδι έχουμε μια Σάαρμπρουκεν που ασφαλώς δεν είναι στα καλύτερα της, όμως δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι απέκλεισε Μπάγερν Μονάχου και Φρανκφούρτη στο Κύπελλο.

Τώρα υποδέχεται την Γκλάντμπαχ και ασφαλώς τα 4,33 του άσου «τσιγκλάνε», αφού στην έδρα της δεν είναι εύκολο να νικηθεί. Επιπλέον, ο αγωνιστικός χώρος θα είναι στα μέτρα της, γλιστερός, βαθύς. Και εδώ θα τολμήσω το draw no bet υπέρ της Σάαρμπρουκεν στο 3,40, παρότι ξέρω πως η ομάδα μου η Γκλάντμπαχ είναι καλά και έχει χρυσή ευκαιρία να φτάσει σε ημιτελικό, ενώ ταυτόχρονα έκανε και ροτέισον στο Μόναχο.

Αυτά για αύριο και μεθαύριο. Ήδη ετοιμάζω τα πλάνα μου για το Σ/Κ. Στήλη θα δείτε όμως την Παρασκευή και το Σάββατο, αφού δεν βλέπω κάποιο ματς να χρειάζεται early bet. Καλή τύχη λοιπόν, θα τα πούμε το βράδυ της Τρίτης και της Τετάρτης στο τσατ!