Μετρημένα κουκιά!

Καλημέρα και καλό Σ/Κ! Επιτέλους ξεκινάμε σιγά σιγά, καιρός ήταν, σκουριάσαμε. Σκουριάσαμε τόσο πολύ, που χτες στην εκπομπή με πήρε ο ύπνος, κοιμήθηκα σαν πουλάκι κάτω από τις φωνές του Μπιλάρα και του Άγγελου (χιχιχι).

Χτες είχαμε το Μπάγερν – Χόφενχαϊμ και για να πούμε την αλήθεια, η Μπάγερν ήταν χάλια. Αν ήταν άλλη ομάδα εκτός της Χόφενχαϊμ, ίσως να είχαμε γκέλα.

Δεν είναι καλά η Μπάγερν, φαίνεται αυτό, θα δούμε τι επιπτώσεις θα έχει αυτό τις επόμενες εβδομάδες.

Σήμερα και αύριο πραγματοποιούνται τα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, με τις στοιχηματικές επιλογές να είναι λίγες, 3-4 πράγματα σημείωσα, το πώς θα τα παίξω και αν θα τα παίξω θα το αφήσω να εξελιχθεί γράφοντας παράλληλα την στήλη.

Δύο «λάθη» σε σημεία, δύο ματς για γκολ

Χώρισα λοιπόν την αγωνιστική σε δύο κατηγορίες, η πρώτη κατηγορία είναι τα ματς με το no bet, παιχνίδια που δεν μου έβγαλαν απολύτως τίποτα, μια δυο σκέψεις μόνο αλλιώς… κάδο ανακύκλωσης. Στο Μάινς – Βόλφσμπουργκ βλέπω ένα ξερό 0-0, μια ισοπαλία, στο Λειψία – Φρανκφούρτη βλέπω νίκη της Λειψίας, η Φρανκφούρτη δεν είναι καλά καιρό τώρα και δεν ξέρω πως θα εμφανιστεί μετά τη διακοπή.

Εντελώς νο μπετ το Ντάρμστατ – Ντόρτμουντ και τέλος το κυριακάτικο Μπόχουμ – Βέρντερ, επίσης νο μπετ, με τις αποδόσεις να είναι σωστά μοιρασμένες.

Πάμε τώρα στα άλλα τέσσερα παιχνίδια. Δύο παιχνίδια είναι για γκολ. Το πρώτο είναι το Άουγκσμπουργκ – Λεβερκούζεν. Στο 4,00 δέχομαι να ρισκάρω να παίξω γκολ/γκολ ημιχρόνου μεταξύ δύο ομάδων που ασφαλώς το έχουν το γκολ.

Θεωρώ πως το μεγάλο ερωτηματικό είναι η Άουγκσμπουργκ, άρα αυτόματα η ερώτηση είναι «θα πετύχει η Άουγκσμπουργκ γκολ στο πρώτο ημίχρονο;», εγώ λέω ναι. Το έτερο ματς που βλέπω γκολ είναι το Φράιμπουργκ – Ουνιόν. Το 2,00 στο απλό over2,5 για γερμανικό ματς είναι υψηλό, ειδικά λαμβάνοντας σοβαρά τη φετινή Ουνιόν και την φετινή Φράιμπουργκ.

Στο 5,00 το γκολ/γκολ ημιχρόνου. Τελευταία στιγμή κάνω σλάλομ και αποφεύγω να το παίξω, αφού μαζεύοντας δηλώσεις του νέου προπονητή της Ουνιόν, το συμπέρασμα είναι ότι θέλει να επανέλθει στο αμυντικό ποδόσφαιρο που έπαιζε η Ουνιόν πέρυσι, σταθερή άμυνα και μπροστά ό,τι προκύψει. Δεν είναι τυχαία η απόκτηση του Βογκτ (βασικός αμυντικός από Χόφενχαϊμ).

Όσον αφορά τα σημεία, δύο «στάμπαρα». Το ένα είναι το σημερινό διπλό της Χάιντενχαϊμ μέσα στην Κολωνία. Η Χάιντενχαϊμ είναι μια από τις εκπλήξεις φέτος, ωραίο ανοιχτό ποδόσφαιρο, το έγραψα και στο preview, δεν θα αλλάξει νοοτροπία επειδή ανέβηκε (σε αντίθεση με τη Ντάρμστατ) και αυτό ίσως της βγει σε καλό. Έχει τους διπλάσιους βαθμούς από την Κολωνία, παίζει καλύτερα, είναι πιο δεμένη.

Στο 3,50 το διπλό. Υπάρχει βέβαια ένα μεγάλο μειονέκτημα για εμάς που σκεφτόμαστε Χάιντενχαϊμ, η Κολωνία άλλαξε προπονητή πριν τα Χριστούγεννα. Έφυγε ο εξαιρετικός Μπάουμγκαρτ, ήρθε ο Σουλτς (σίγουρα τον θυμάστε από το πέρασμα του στην Πάουλι τα προηγούμενα δύο χρόνια, πήγε και Βασιλεία και απέτυχε παταγωδώς). Εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι η αλλαγή προπονητή, ίσα ίσα θεωρώ πως κακό θα κάνει στην Κολωνία, αφού ο Μπάουμγκαρτ έπαιρνε το 110% των παικτών και η απόλυση του έφερε πολλά συναισθήματα στους παίκτες, που δεν ήθελαν να φύγει.

Προσωπικά κλείνω τα μάτια μου σε αυτό που λέμε «νέος προπονητής, νέος αέρας» και πάω με το διπλό.

Τέλος, στο κυριακάτικο παιχνίδι, όπου θα βρίσκομαι στο γήπεδο, η Γκλάντμπαχ υποδέχεται την Στουτγάρδη. Η Γκλάντμπαχ εντός έδρας φτιάχνει το δικό της καστράκι σιγά σιγά. Αήττητη από τον Σεπτέμβρη, που έχασε τυχαία από τη Λειψία με 0-1.

Μπάγερν και Λεβερκούζεν έχουν περάσει μόνο από το «κάστρο». Έκτοτε η Γκλάντμπαχ μετράει 3-2-0. Η Στουτγάρδη ως γνωστόν θα είναι χωρίς Γκιρασί για τις επόμενες μίνιμουμ 2 εβδομάδες. Εκτός έδρας της λείπει το «Χ» στατιστικά, όμως αξία στην ισοπαλία δεν βρίσκω. Το 3,60 του άσου με ελκύει πολύ περισσότερο.

Αυτά για σήμερα, «κόβω» το γκολ/γκολ της Φράιμπουργκ, κόβω και το γκολ/γκολ ημιχρόνου της Λεβερκούζεν, μένω με τα δύο σημεία, Χάιντενχαϊμ (3,50) και Γκλάντμπαχ (3,60).

Απλό το παιχνίδι μου, μονά, δυάδα, πιο χαλαρά από το κανονικό. Καλή τύχη να έχουμε, θα τα πούμε στο τσατ κατά τις 16.30!