454

Thassios

Σαν τελικός

Καλημέρα Betsellerades μου!

Δυστυχώς δεν είμαι σε καλό φεγγάρι. Όπως λέει και ο μέγιστος Πασχάλης Τερζής ” Φεγγάρι μου χλωμό”! Χλωμό είναι και το δικό μου αφού θα γίνουν πολλά ώστε να μην πάω ταμείο. Τη Κυριακή επέλεξα να πάω σε γκολ και φυσικά κοκκίνησε ο τόπος. Σε όλα τα ματς που ανέφερα για κόκκινες , βγήκαν. Γκολ περίμενα από τη Καισέρισπορ (το μόνο ματς που έπρεπε να φάμε) που έχανε πολλές ευκαιρίες να κάνει το 1-2 και τελικά βγήκε κόκκινη.

Η Σπέτσια δεν είχε ευκαιρίες για το 1-2 ενώ στη Λιντς είπαν να κοιμηθούν. Κόκκινη βγήκε στο Αγγλικό ντέρμπι (το άφησα και πληρωθήκατε κι εσείς και ο Billaras) , κόκκινη βγήκε και στο Πορτογαλικό , ακόμη και στο δικό μας Ελληνικό ντέρμπι. Άντε πείτε μου τώρα τι να κάνω! Σίγουρα υπομονή , σίγουρα μαζεμένα και ας ελπίσω να στρίψει πάλι.

Μεσοβδόμαδα τώρα δεν έχουμε κάτι ιδιαίτερο.

Άφησα λίγο τις Γερμανίδες να παίξουν δύο αγωνιστικές προτού τις ψάξω ξανά για γκολ και άλλα ειδικά ενώ δεν θα ασχοληθώ πολύ με κύπελλα. Ας δούμε όμως που θα κάνω στάση.

Καταρχήν θα ποντάρω κάρτες στο ντέρμπι της Μαδρίτης. Νομίζω ότι είναι κάτι σαν τελικός για τις δύο ομάδες. Νομίζω ότι το πρωτάθλημα θα πάει στη Βαρκελώνη φέτος , όχι λόγω βαθμών , αλλά επειδή βγάζει πιο υγεία η Μπαρτσελόνα.

Επομένως το κύπελλο για τις δύο αποτελεί μονόδρομος ώστε να πάρουν κάτι εγχώριο (η Ρεάλ έχει και το Champions League). Μιλάμε για καυτό ντέρμπι , μιλάμε για νοκ άουτ ματς , επομένως είναι μονόδρομος και για μένα να ποντάρω κάρτες. Αρνητικό ο κακός ρέφερι Soto γι αυτό και θα πάω χαλαρά σε μονάδες. Το ειδικό ” όβερ 1,5 κάρτες και οι δύο + κόκκινη + όβερ 2 κάρτες στο 2ο ημίχρονο ” πληρώνει 7 και θα το τιμήσω.

Για τέτοιο ματς είναι σούπερ απόδοση. Τι άλλο να πούμε δηλαδή! Τώρα άμα θέλουν να το κάνουν φιλικό , ας το κάνουν.

Μετά περνάμε και στο δικό ντέρμπι όπου σήμερα θα συναντηθούν για 3η φορά και θα τους ποντάρω. Ξεκινάω από τα γκολ. Θεωρώ ότι το ματς ο Παναθηναϊκός θα το πάει σφιχτά. Ξέρει ότι με ένα γκολ ξαναμπαίνει στο παιχνίδι και δεν θα βιαστεί να το βάλει.

Δε θεωρώ δηλαδή ότι θα παίξει ανοιχτά από το πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα με το 2ο όπου αναγκαστικά θα πρέπει να τα παίξει όλα για όλα. Το κύπελλο πλέον αρχίζει να το καλοβλέπει και δε νομίζω να το παρατήσει γιατί η ψυχολογία τον έχει πάρει από κάτω στο πρωτάθλημα. Επομένως κρατάω για αρχή το όβερ 0,5 γκολ στο 2ο ημίχρονο + άντερ 1,5 γκολ στο 1ο ημίχρονο.

Μετά περνάμε στις κάρτες. Ο Φινλανδός ρέφερι είναι από αυτούς που θα βγάλουν κάρτες από το 1ο ημίχρονο. Τέλος λίγο πιο αναλυτικά που τον μελέτησα έχει μια τάση να κιτρινίζει (και να κοκκινίζει) πιο πολύ τους φιλοξενούμενους. Δε ξέρω άμα επηρεάζεται από την έδρα , αλλά αυτό λένε τα νούμερα. Να Φανταστείτε στα τελευταία 5 παιχνίδια που σφύριξε στη Φινλανδία έχει βγάλει 5 κόκκινες κάρτες στους φιλοξενούμενους (τις 3 σε μία ομάδα).

Οπότε από κάρτες το όβερ 1,5 κίτρινες ημίχρονο + όβερ 2,5 κίτρινες ΠΑΟΚ έχει λογική. Τώρα άμα τα συνδυάσω όλα (γκολ και κάρτες) θα πάρω μία απόδοση στο match combo 3,90. Είναι τίμια άμα εξελιχθεί όπως περιμένω το ματς. Από κοντά και η κόκκινη του ΠΑΟΚ σε απόδοση 6,5.

Δεν έχω κάτι άλλο. Θα παίξω τα δύο ειδικά που ανέφερα παραπάνω συν τη κόκκινη του ΠΑΟΚ.

Σύνολο 5 μονάδες όλα. Αν προκύψει τίποτα , κλασικά θα δείτε update, ενώ σας ενημερώνω ότι από αυτή τη Παρασκευή επανέρχεται η στήλη με τα στατιστικά! Τα λέμε στο στέκι μας.