1994

Κώστας Ζαφείρης

Χωρίς περιθώρια

Καλησπέρα… Στο σουτ και στο τελευταίο λεπτά υπέκυψαν οι Λέικερς στην Μινεσότα, με τον Λεμπρόν μετά το τέλος του αγώνα να τα χώνει για τα καλά στους συμπαίκτες του, δηλώνοντας με νόημα «Δεν θα θέλετε να βρίσκεστε μπροστά μου, μόλις χάσω την υπομονή μου». Πάντως, αυτά έπρεπε να τα πει λίγες ώρες νωρίτερα. Μάλλον, τώρα – και στην πράξη – αρχίζει και καταλαβαίνει ο Τζέιμς ότι η Δύση είναι διαφορετική ιστορία…

Πάμε στα σημερινά.

Το μενού περιλαμβάνει τέσσερα ματς για το Γιούροκαπ (υπενθυμίζουμε ότι ο νικητής της διοργάνωσης εξασφαλίζει θέση στην επόμενη Ευρωλίγκα) και οχτώ για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Η αναμέτρηση που μπαίνει στο πινακάκι και στο παιχνίδι μου είναι ο «άσος» στους -2,5 πόντους του ΠΑΟΚ κόντρα στην Ναντέρ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» προέρχεται από την κακή εμφάνιση και ήττα στην έδρα του νεοφώτιστου, Χολαργού για την Basket League και το πιο σημαντικό από τρεις κολλητές ήττες στο BCL.

Με λίγα λόγια η εκκίνηση της ομάδας του Παπαθεοδώρου στην διοργάνωση είναι απογοητευτική και αν δεν θέλει να πετάξει λευκή πετσέτα από τώρα με ότι συνεπάγεται κάτι τέτοιο, θα πρέπει αρχής γενομένης από σήμερα να κάνει βήματα προόδου. Η λογική λέει ότι το ματς θα κριθεί από την άμυνα και το… ξύλο, αλλά και από τον… γνωστό παράγοντα «ποιος το θέλει πιο πολύ».

Επίσης, αλήθεια είναι ότι το κλίμα στον ΠΑΟΚ δεν είναι το καλύτερο δυνατό και όπως πάντα σ’ αυτές τις περιπτώσεις η γιατρειά είναι τα ροζ φύλλα. Η Ναντέρ μακριά από το σπίτι της χάνει σημαντικό μέρος της δύναμής της: έχει ρεκόρ 3-3 στο πρωτάθλημα (και οι τρεις ήττες της εκτός από Γκραβελίν, Μονακό και την μικρούλα Μπουλαζάκ), ενώ στο BCL έχει μέχρι τώρα 1-2 (έχασε εκτός από την αδύναμη, Οπάβα, εντός από την Τενερίφη και νίκησε εκτός την προηγούμενη εβδομάδα στην Βόννη, με επιμέρους σκορ 28-7 στην 4η περίοδο).

Επαναλαμβάνουμε ότι αν ο ΠΑΟΚ θέλει να έχει τύχη στον δύσκολο όμιλο που συμμετέχει (Τενερίφη, Βενέτσια, Χάποελ Χολόν, Οπάβα, Ναντέρ, Φρίμπουργκ, Βόννη και ο ίδιος – προκρίνονται οι 4 πρώτοι) θα πρέπει απόψε να κάνει το πρώτο βήμα.

Από τα υπόλοιπα ματς των δύο διοργανώσεων ως σκέψη υπάρχει η κόντρα στην ΑΕΚ στην φωλιά της Ντιζόν, η νίκη του Ερυθρού Αστέρα του Μίλαν Τόμιτς από το ημίχρονο στο ματς των Σέρβων με την μισητή τους Γαλατασαράι στο καυτό Βελιγράδι (έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς από την Ευρωλίγκα και την δολοφονία του φιλάθλου του Αστέρα, Μάρκο Ιβκοβιτς στην Κωνσταντινούπολη τον Νοέμβριο του 2014 κατά την διάρκεια συμπλοκής με οπαδούς της τουρκικής ομάδας), ενώ μου αρέσει αρκετά και ο «άσος» στους -5,5 πόντους της Βίρτους Μπολόνια κόντρα στην Μπαϊρόιτ.

Οι ιταλοί προέρχονται από εντός έδρας κάζο στο πρωτάθλημα (έχασαν από την Κρεμόνα), τίποτα το ιδιαίτερο οι Γερμανοί.