1997

Κώστας Ζαφείρης

Αλλη ομάδα…

Γεια χαρά… Δράση, σήμερα, στο Γιούροκαπ (4 ματς), στο Τσάμπιονς Λιγκ (9 ματς) και φυσικά στο NBA (4 ματς). Προσπερνώ στα γρήγορα την δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση (δεν βολεύουν τα ζευγάρια, ούτε υπάρχει κάτι ενδιαφέρον στις αποδόσεις), σχεδόν μία από τα ίδια και στο Τσάμπιονς Λιγκ, με μία εξαίρεση: το Over στο Βόννη – Βενέτσια.

Οι Γερμανοί (ρεκόρ 2-2 στο β΄γκρουπ) δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση κι αυτό δεν χωρά αμφισβήτηση, όμως στο σπίτι τους όταν βρίσκουν απέναντί τους ανώτερο αντίπαλο, φορούν τα καλά τους. Την ίδια στιγμή, οι Ιταλοί προέρχονται από την εντός έδρας ήττα από την ποιοτική και αήττητη Τενερίφη (η μοναδική τους φετινή ήττα σε BCL και πρωτάθλημα) και ψάχνουν αντίδραση.

Ανώτερη η ομάδα του Βάλτερ Ντε Ραφαέλε, όμως δεν θα ασχοληθώ με τη νίκη της (την ήθελα σε λίγο καλύτερη απόδοση) και θα πάω με το Over 157,5 σε απόδοση 1.80. Οι δύο μονομάχοι διαθέτουν ταλέντο στην επίθεση και εκτιμώ πως είναι αρκετά πιθανό να πάει ψηλά το σκορ.

Πάμε, όμως και στο κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ του πλανήτη. Στις 5 το πρωί, σε μία ιδιαίτερα… σκληρή ώρα για τους φίλους του NBA στην χώρα μας, η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο δοκιμάζεται στο Πόρτλαντ.

Στην 2η θέση της Ανατολής φιγουράρει το Μιλγουόκι (ρεκόρ 8-1), με την μοναδική ήττα των Μπακς να είναι από τους πολύ δυνατούς, Σέλτικς στην Βοστώνη και μάλιστα στις λεπτομέρειες. Μια χαρά τα πηγαίνουν και οι Μπλέιζερς, με τους παιχταράδες, Λίλαρντ και ΜακΚόλουμ να κάνουν… κουμάντο.

Λυμένα τα χέρια του προπονητή των «ελαφιών» Μάικ Μπουντενχόλζερ, καθώς όλα τα βασικά «εργαλεία» της ομάδας είναι ετοιμοπόλεμα, την ίδια ώρα που ο κόουτς του Πόρτλαντ, Τέρι Στοτς δεν υπολογίζει σήμερα τον χρήσιμο ρολίστα, Μορίς Χάρκλες (φόργουορντ, μέσος όρος συμμετοχής 18 λεπτά, 3.

8 πόντους, 4.8 ριμπάουντ, μία ασίστ, 1.2 τάπες), ενώ πριν το τζάμπολ θα αποφασισθεί η συμμετοχή ή όχι του αναπληρωματικού γκαρντ, Νικ Στάουσκας, ο οποίος για τα κυβικά του έχει κάνει εξαιρετική εκκίνηση στο πρωτάθλημα (λεπτά συμμετοχής 20.3, με 8.9 πόντους, 2.5 ριμπάουντ, 2.1 ασίστ).

Το έχω γράψει, αλλά δεν θα βαρεθώ να το γράφω ξανά και ξανά κατά την διάρκεια της σεζόν: οι Μπακς είναι άλλη ομάδα με τον Μπουντενχόλζερ στον πάγκο τους και το σημαντικότερο από όλα δείχνουν να μην φοβούνται κανέναν.

Πάω με τη νίκη τους σήμερα στο κατά τα άλλα αφιλόξενο, Πόρτλαντ.