801

Thassios

Ευρωπαϊκό σύστημα – UPDATE!

Καλημέρα παικταράδες μου!

Τώρα τι να αναφέρω για τη Κυριακή! Να πω ότι δεν με αδίκησε πουθενά. Δηλαδή δεν υπήρξε καμία λάθος απόφαση απο ρέφερι η κάτι τέτοιο! Ένα ”λίγο ” ήθελαν όλα τα ματς για να δούμε κόκκινη ενώ Μπορντό , Άντβερπ και Φενέρ που άφησα βγήκαν και στα τρία κόκκινη. Οπότε μιλάμε για μια τεράστια ήττα σε ένα πρόγραμμα που περίμενα να πάρουμε καλό κέρδος.

Φυσικά και δεν τα παρατάμε αλλά η συνέχεια δυσκολεύει αρκετά. Αντίθετα τη Δευτέρα στη Τουρκία ο ρέφερι μας έκλεψε καθαρή κόκκινη κάρτα που δεν είδε στο βαρ ώστε να μας απαλύνει λίγο το πόνο.

Χθες και προχθές δεν είχα κάτι να ποντάρω στην Ευρώπη ενώ σήμερα ξεχώρισα μόλις 3 ματς για ποντάρισμα. Ξεκινάω από τα γκολ όπου νομίζω ότι κάνει μπαμ σε πιο παιχνίδι περιμένω να επιβεβαιωθεί το g/g ημιχρόνου.

Και τις δύο ομάδες τις έχουμε κυνηγήσει πολλές φορές φέτος αφού Αταλάντα και Λεβερκούζεν παίζουν επιθετικά και το επιβεβαιώνουν συχνά. Το Σάββατο πάλι την ανέφερα τη Γερμανίδα με την Μπάγερν και επιβεβαιώθηκε. Στο 4 που βλέπω έχει αξία το σημείο.

Μετά πάμε σε δύο παιχνίδια που περιμένω αρκετές κάρτες και ξύλο. Ξεκινάω από τη Σκωτία όπου η Ρέιντζερς υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι ξέρουν ότι είναι το φαβορί και ότι θα πρέπει να κερδίσουν ώστε να μην βάλουν δύσκολα στους εαυτούς τους μετά παίζοντας την πρόκριση μέσα στη Σερβία.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι παιδιά της κλωτσιάς περιμένω να ρίξουν αρκετές ώστε να κρατήσουν όσο μπορούν ένα ευνοϊκό σκορ γι αυτούς. Αν το κάνουν δεν θα αργήσουν να εκνευρίσουν και τους γηπεδούχους σε ένα ματς που έχουμε ρέφερι τον ”τρελό Ολλανδό”. Τον λέω τρελό γιατί ενώ στο πρωτάθλημα είναι ένας κλασικός μέτριος ρέφερι , στο θεσμό του Europa League έχει 12 κόκκινες και πάνω από 100 κίτρινες σε 28 ματς.

Δηλαδή άλλος χαρακτήρας εκεί. Φέτος είχε σφυρίξει το ματς της Πόρτο με την Λάτσιο όπου έβγαλε 6 κάρτες και μας είχε πληρώσει και τότε. Σήμερα θα ποντάρω το ειδικό ” κάρτα και οι δύο + κόκκινη” μιας και βρίσκω εκεί την αξία.

Τέλος πάμε στην Πορτογαλία. Η Μπράγκα έχει δύσκολο εμπόδιο με την Μονακό και πρέπει να τα δώσει όλα στην έδρα της αν θέλει να θέσει γερά θεμέλια για τη συνέχεια στο θεσμό.

Ομάδες που παίρνουν κάρτες σε ένα ματς που περιμένω ρυθμό αλλά και ένταση . Ειδικά οι Πορτογάλοι θα μπαίνουν δυναμικά στις μονομαχίες και η Μονακό είναι από τις ομάδες που παρασύρονται. O Γερμανός ρέφερι βγάζει κάρτες και μάλιστα από το 1ο ημίχρονο ενώ φέτος σε 2 παιχνίδια για το θεσμό έχει 12 κίτρινες και 1 κόκκινη ενώ και στο Champions League έχει δείξει κάρτες όπου μάλιστα έχει επιβεβαιώσει συνολικά 6 θασίτικα σε 7 ματς.

Θα ποντάρω το θασίτικο λοιπόν στο εξαιρετικό 4,50 που βρίσκω!

Κάτι άλλο δεν είδα που να μου αρέσει. Αυτά τα τρία θα τα κάνω ένα Patent , φυσικά και χαλαρά μιας και δεν ξεχνάμε ότι είναι τα πρώτα ματς και θα πάνε προσεκτικά οι ομάδες.

Υ.Γ. Χθες όποιος είδε το ματς της Ρεάλ με την Παρί θα είδε ξεκάθαρα αυτό που φωνάζω μήνες τώρα.

Αυτό που με τρώει καθημερινά και τρελαίνομαι όταν ποντάρουμε ομάδες να πάρουν κάρτες. Χθες λοιπόν η Ρεάλ κάνει το 2-1 καθαρά από την βλακεία των Παριζιάνων να μην κάνουν φάουλ επίτηδες εκεί στο κέντρο τον Modric που κάνει την κούρσα και την αντεπίθεση για να δώσει μετά την τέλεια πάσα. Να παίζεις μια τόσο σημαντική πρόκριση και να μην κάνεις ένα απλό τράβηγμα φανέλας για να σταματήσεις την αντεπίθεση.

Έτσι μετά και από τα υπόλοιπα λάθη των Παριζιάνων χάνεται μια πρόκριση. Τώρα θα μου πείτε ”άσε μας ρε Thassie και εσύ με το πόνο σου” αλλά γι αυτή τη στήλη έχει τη σημασία του.

UPDATE!!

Καλησπέρα! Μετά από αρκετή σκέψη θα ποντάρω για κάρτες το αποψινό ματς στην Ισπανία ανάμεσα στην Ατλέτικο και την Κάντιθ! Δύο ομάδες που έχουν φυσικά διαφορετικούς στόχους αφού η Ατλέτικο θέλει να εδραιωθεί στη 3η θέση ενώ η Κάντιθ παλεύει να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Σίγουρα το ματς μπορεί να έρθει ένα ωραίο 2-0 ημίχρονο και να ”κλαίμε” από νωρίς. Αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα γίνει. Καταρχήν να πω ότι η Ατλέτικο θεωρώ ότι θα θέλει να τελειώνει από το ημίχρονο ώστε μετά να μην σπαταλήσει άλλες δυνάμεις μιας και έχει πολύ σημαντικό ματς για το ”σεντόνι”. Η Ατλέτικο λοιπόν από τα 13 ματς εντός έχει κερδίσει 5 ημίχρονα ενώ με το ίδιο ποσοστό έχει χάσει εκτός τα ημίχρονα η Κάντιθ.

Δηλαδή στατιστικά δεν βγαίνει εύκολα να κερδίσει η Ατλέτικο στο ημίχρονο. Μετά δείτε λίγο εντός τι έχει κάνει η ομάδα του Simeone με τις ”χαμηλές” της βαθμολογίας. Χάνει από τη Λεβάντε με 0-1 , χάνει από τη Μαγιόρκα με 1-2 ενώ παίρνει οριακά νίκη με την Χετάφε στο 90 με 10 παίκτες. Βλέπω να βγάζει ένα ζόρι δηλαδή με τις αδύναμες τις κατηγορίας (εκτός έχασε και από τη Γρανάδα).

Η Κάντιθ από την άλλη έχει 4 ματς αήττητη με 3 ισοπαλίες ενώ εκτός έδρας έχει πάρει 0-0 σε Ρεάλ αλλά και ένα 3-3 μέσα στην Βιγιαρεάλ. Δηλαδή είναι από τις ομάδες που κοντράρουν λίγο τις ”δυνατές”. Με όλα αυτά λοιπόν που έχω σαν δεδομένα άμα δεν κερδίζει η Ατλέτικο με προβάδισμα καλό στο ημίχρονο ,τότε στο 2ο θα έχουμε σίγουρα ένταση (η Ατλέτικο είναι από τις ομάδες που νευριάζουν όταν δεν της βγαίνει το ματς) με ομάδες και ρέφερι που βλέπουν αρκετές κάρτες, ειδικά στο 2ο ημίχρονο.

Το ειδικό ”όβερ 1 κάρτα η κάθε ομάδα στο 2ο + κάρτα στο 1ο ημίχρονο” σε απόδοση 3,60 θα είναι το βασικό μπετ ενώ θα βάλω και ένα συνδυαστικό με κόκκινη μιας και ο Fuertes φέτος έχει 9 κόκκινες σε 14 ματς. Χαλαρά φυσικά μιας και παίζει το σενάριο να πάρει κεφάλι η Ατλέτικο από νωρίς.